Home » Blog » Yunuslar güldürdü

Yunuslar güldürdü

Almanya’da 3.5 yıl önce evlerinin bahçesindeki havuza düşen ve kaldırıldığı hastanede yeniden hayata döndürülen beş yaşındaki Dario, ilk kez Türkiye’de güldü. Felç olan Dario Fröhner, Antalya Ruhbilim Okulu’nda ‘yunus yardımıyla yerapi’de olumlu tepkiler verdi.
Dordmund’da oturan Fröhner ailesi, 3.5 yıl önce bir dram yaşadı. 1.5 yaşındaki ikizler Dario ile Nevio, bahçede oynuyordu. Dario bir anda su dolu havuza düştü. Baba Dirk ve anne Bea, Dairo’yu baygın halde buldu. Eve gelen sağlık ekibinin yaptığı müdahale sonucu kalbi çalışan Dario daha sonra kaldırıldığı hastanenin reanimasyon servisinde uzun süre tedavi gördü ve hayata döndürüldü. Ancak beynine uzun süre oksijen gitmeyen Dario’ nun birçok vücut fonksiyonu durdu. Uzun süre tedavi gören Dario, tekerlekli sandalyeye mahkûm oldu.
‘Türkiye ucuz’
Fröhner ailesi, bir arkadaşlarının yunus balıklarıyla terapiyi önermesi üzerine bu konuda araştırma yaptı.
Aile, ABD ile Kanada’da yapılan terapilerin pahalı olduğunu öğrenip Türkiye’yi tercih etti. Antalya Ruhbilim Okulu tarafından yapılan deneme terapisinin ilk konuğu da Dario oldu. Terapi denemesinin ilk gününde Dairo, Dr. Murat Kemaloğlu,  ‘Suera’ ve ‘Alişa’ adlı yunusların bulunduğu havuza girdi.
‘Devam ettireceğiz’
Dario, Suera ve Alişa ile birlikte eğitmenlerinin yardımıyla yüzdü. Hastalığının ardından sadece anne, baba ve kardeşlerine tepki veren felçli çocuk, ilk kez güldü. Bir saat süren terapi sonunda Dario’nun mutluluğu yüzünden okunurken, dudaklarını oynatması terapinin bir faydası olarak nitelendirildi. Baba Fröhner, “Sanki Dario’nun her an sudan çıkıp bize sarılacağı gibi his var içimizde. İletişimi devam ettirmek istiyoruz” dedi.
Yunus yardımıyla tedavi uzmanı olan Doktor Murat Kemaloğlu ise “Dario ile çalışmalarımız 10 seans devam edecek.” diye konuştu.