Su altınının zeki ve sevimli canlıları, tahmin edilenden daha zekiymiş. Avustralya kökenli şişeburunlu yunuslar deniz dibinde yiyecek ararken kendilerini korumak için burunlarına sünger takıyormuş. Washington Georgetown Üniversitesi’nden deniz biyologlarının yaptığı araştırmaya göre avlanmak için herhangi bir alet geliştirmek zekânın göstergesi ve yunuslar da burunlarına sünger takmakla zeki canlılar olduklarını gösteriyor.
Yunusların avlanmakta zaten başarılı olduğunu bu yüzden avlanmak için herhangi bir alete ihtiyaç duymadıklarını söyleyen araştırmacılar, yunusların okyanus dibinde yaşayan kabuklu ya da dikenli canlılar yüzünden tahriş olan burunlarını korumak için süngerle dolaşmasının zekice bir davranış olduğunu kanısında. Araştırmacılara göre yunuslar bu yöntemi tesadüfen bulmuş, işe yaradığını görmüş ve bu deneyimi çocuklarına da aktarmış. Hayvanların, özellikle avlandıkları sırada kendilerini tehlikelere karşı korumak için çeşitli yöntemler geliştirdiklerini söyleyen bilim insanları, yunusların burunlarına sünger takarak avlanmasının oldukça ileri düzeyde ve zeki bir korunma yöntemi olduğunu düşünüyor.
Araştırmada ayrıca yunusların avlanma tekniklerini genç yunuslara da öğrettiği ve bu işin dişi yunusların görevi olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılardan Janet Mann, yunusların aynada kendilerini tanıyabildiklerini, ailelerini ve akrabalarını da bildiklerini söylüyor. Kompleks bir sosyal yaşamları olduğunu ve oldukça zeki olduklarını bildiğimiz yunusların beyinleri ve iletişim kurmak için kullandıkları seslerin gizi tam olarak çözülmüş değil. Yunuslar insan davranışlarını taklit edebiliyor ve tele-vizyon izleyebiliyor. (The Sunday Times)